Výhodné půjčky na bydlení budou nově i od státu

Levné půjčky na bydlení budou nově poskytované v rámci Státního fondu rozvoje bydlení. Zájemcům o úvěr by se měly v průběhu následujícího roku poskytnout až dvě miliardy korun.

Novela nařízení vlády č. 299/2001 Sb., která vešla v platnost v srpnu 2012, umožňuje nyní čerpání peněz z fondů Evropské unie. Z fondů se ovšem nebudou poskytovat dotace, ale nízkoúročené úvěry na bydlení.

Jak vysokou půjčku stát poskytne?

Zatím sice nejsou hodnoty pevně stanoveny, přesto můžeme uvést, že podle současných odhadů by se výše půjčky měla pohybovat od 1,5 milionů Kč až po maximální částku 100 milionů Kč. Úroková sazba bude záviset na zajištění uživatele a brát v potaz se bude i tzv. „riziková přirážka“ pro žadatele. Pohybovat by se úroková sazba však mohla už od výše Referenční sazby Evropské komise, která je aktuálně na hodnotě 1,72%. Úrok bude u nových úvěrů fixovaný na celou dobu splácení, která se může pohybovat až do maximální výše 30 let.

Pro koho jsou určeny státní levné půjčky na bydlení?

Zvýhodněné úvěry jsou určeny pro modernizaci a rekonstrukci bytových domů. V první fázi rozdělování peněz Evropské unie budou úvěry poskytnuty do Fondů rozvoje měst s Integrovaným plánem rozvoje. Patří mezi ně například: Pardubice, Olomouc, Liberec nebo Mladá Boleslav či Brno ale i mnoho dalších.
Peníze budou majitelům bytových domů vypláceny až po samotné realizaci – na základě předložení příslušných faktur.

Jak získat půjčku na bydlení?

K úspěšnému získání levné půjčky na bydlení bude v tomto případě potřeba doložit standardní dokumenty – žádost, sepsaný finanční projekt, doložení splnění energetické náležitosti a návrh zajištění úvěru. Řešit se bude i možná doba splatnosti úvěru a jeho celková výše.
Projekty rekonstrukce nebo modernizace bytových domů nejdříve posoudí Fond rozvoje města – pokud žádost postoupí dále, projedná ji Investiční rada Holdingového fondu SFRB.
První vlna peněz z Evropské unie přinese do ČR na rekonstrukci či modernizaci bytových domů až 600 milionů korun. Z programu Jessica by peníze měl Státní fond rozvoje dostat už během října tohoto roku.