Když RPSN není relevantní, aneb nebojte se rychlých půjček

Česko ovládly rychlé půjčky. Jsou snadno dostupné, peníze máte přes noc na účtu a po výplatě zkrátka peníze vrátíte. Jediným problémem se zdá být RPSN, které u nich mnohdy dosáhne až tisíců procent. Je třeba se bát, že vás jedna rychlá půjčka dostane do spárů exekutora?

RPSN neboli roční procentní sazba nákladů má představovat měřítko, dle něhož spotřebitel snadno posoudí výhodnost nebo nevýhodnost úvěru, který je mu nabízen. A nutno přiznat, že v drtivé většině případů tak i funguje. Pokud se ovšem nejedná o rychlé půjčky.

U online nebankovních půjček je srovnání pomocí RPSN značně zavádějící. Zaprvé jejich prostřednictvím mohou být poskytovány velmi malé částky (řádově tisíce korun) a zadruhé krátká doba zkrátka nedovoluje plně ukázat sílu RPSN.

Příklad RPSN

Vezměte si modelovou situaci. Půjčíte si od souseda 1000 korun. Druhý den mu peníze vrátíte a pozvete jej za ochotu na pivo. Zaplatíte za dvě piva padesát korun. V tuto chvíli jste využili úvěru s RPSN vyšším než 10 000%.

A přesně na stejném modelu fungují i finské půjčky. Půjčíte si malou částku, rychle jí vrátíte a zaplatíte přiměřený poplatek. Pokud by rovnoměrně poplatek narůstal po dobu celého roku, byl by nepochybně přemrštěný, za měsíc je však přiměřený.

I tak si půjčujte odpovědně

To, že RPSN u finských půjček není vypovídající, však neznamená, že se jedná o půjčky bez rizika. Při žádostech o půjčku je nutné zvážit, je-li opravdu nutná. Chcete-li ji využít pro financování dovolené, nejedná se o dobrý nápad. Naprosto krizová situace nastane, pokud tuto půjčku chcete využít k splácení předchozího úvěru. A vždy si také vybírejte solidního a důvěryhodného poskytovatele.