Jak si vybrat půjčku? 4 rady pro každého

Jelikož si půjčky neberete každý den, nemusí pro vás být nic jednoduchého dokázat vybrat tu, která bude vždy tou pravou. Je chybkou bez rozmyslu hned kývnout na první nabídku, protože to se vám může hrubě nevyplatit. Naučte se společně s námi to, podle čeho vybrat půjčku, se kterou budete spokojeni. Přinášíme vám čtyři rady, se kterými to zaručeně zvládnete.

Ujasněte si, kolik peněz potřebujete

Když si chcete o půjčku požádat, je nutné mít jasno v tom, kolik peněz budete potřebovat. Proč? Jedině tak budete vědět, jaký segment je pro vás tím pravým. Stejně tak je to důležité i proto, že budete vědět, o jakou přesnou sumu si říci. Jaké jsou hlavní tři důvody, které můžete mít?

  • Krátkodobé finanční potíže
  • Nutnost vybavení domácnosti
  • Řešení vlastního bydlení

Na dané možnosti se pochopitelně podíváme blíže. Pokud máte finanční problémy, budou dokonalou volbou půjčky do výplaty. Jde-li o možnost číslo dvě, požadujte takzvané spotřebitelské půjčky. S posledním segmentem bývají spojovány hypotéky. A to jak klasické, tak samozřejmě i hypotéky americké. Ty už se pohybují řádově v milionech a pro investice do bytu nebo domu jsou jasnou volbou.

Porovnejte si jednotlivé nabídky

Máte jasno o tom, v jakém segmentu budete půjčku požadovat? Pokud ano, je možné jít na krok číslo dvě. Ten je spojený s tím, že si porovnáte jednotlivé nabídky půjček. Už není nutné složitě procházet jednotlivé weby, stejně jako není nutné si nic zapisovat. Pomoci v porovnání vám mohou specializované půjčkové srovnávače. Jedním z takových je i web Rychlá půjčka. Je unikátní tím, že sdružuje mnoho poskytovatelů, u kterých si následně můžete porovnat většinu hlavních parametrů, které hrají u půjčky roli. Je to například:

  • Výše dostupné částky
  • Délka splácení
  • Podmínky spojené se získáním

Chtějte vždy tu nejvýhodnější

U naší třetí rady se dotkneme výhodnosti půjček. Čím jsou výhodnější, tím pro vás pochopitelně lépe. Jak ale danou výhodnost poznat? Je jeden ukazatel, na který hleďte. Jedná se o RPSN neboli roční procentuelní sazbu nákladů. Udávána je v procentech a říká vám, jaký podíl ze získané sumy zaplatíte během každého roku navíc.

Platí zde jednoduché pravidlo – čím je RPSN nižší, tím je půjčka výhodnější. Narazit lze na různé možnosti. Třeba nebankovní půjčky online mohou přijít s nabídkou nulového RPSN, pokud splníte podmínky první žádosti. Osvědčená taktika je spojena s porovnáním hodnot. Ty, které jsou v jednotkách procent, jsou stoprocentně dobrou volbou. Pokud půjdete přes desítku, buďte opatrní a skutečně si srovnejte nabídky, abyste kývli jenom na tu nejvýhodnější.

Zajímejte se o praktické výhody

Máte téměř vybráno a v úvahu připadá několik jasných favoritů? Pokud ano, je na čase zmínit poslední naší radu. Ta se týká toho, že se u půjček zaměříte na jejich konkrétní praktické výhody. Zajímejte se třeba o splátky. Je dobré, pokud vám poskytovatel umožní zvolit si konkrétní termín splácení, stejně jako je dobré, když vám dovolí si ho v budoucnu také změnit. Lákadlem ale může být i možnost hýbat se splátkou. Jak nahoru, kdy chcete mít peníze rychleji splacené, tak pochopitelně i dolů, když jste ve finanční tísni a potřebujete svému rozpočtu ulevit.

Mezi praktické výhody však může patřit i možnost předčasného splacení. Ať už je částečné, nebo kompletní, zajímejte se o možnosti a podmínky. Řada poskytovatelů také přichází s odměnami, pokud splácíte včas. Může to být odpuštění několika splátek, nárok na nižší úrokovou sazbu, stejně jako se může jednat třeba také o vrácení zaplacených úroků. I tady jde spíše o doplňkové služby. Zjišťujte si možnosti a raději volte poskytovatele, který toto všechno nabídne. Dá vám to určité jistoty hlavně do budoucna.